back icon
Back arrow
Grøn omstilling

Energi og Power to X

Trekantområdet skal være en europæisk hub for grønne brændstoffer

Power-to-X er den proces, hvor grøn el omdannes til brint – og herefter kan videreforarbejdes til for eksempel flydende grønne brændsler, men også gødning, plastic, tekstiler og meget andet i vores hverdag kræver kulstof og brint.

Trekantområdet er med i partnerskabet Triangle Energy Alliance, som er et tværkommunalt samarbejde i Trekantområdet mellem kommuner, uddannelser, storskala-energiproducenter og infrastrukturejere. Omdrejningspunktet er opbygningen af Power-to-X faciliteter i industriel skala, fordi Trekantområdet har meget fordelagtige infrastrukturer og allerede veletableret samarbejde om regional udvikling.

Læs mere: triangleenergyalliance.dk

Første fase vedtaget af Danish Hydrogen Backbone

Primo 2025 besluttede Folketinget at etablere første fase af brintrørsinfrastrukturen, som går fra Esbjerg over Vejen og til den dansk-tyske grænse (7-tallet). Trekantområdet Danmark glæder sig over, at projektet med grøn brint nu bliver til virkelighed, men vil arbejde for, at fase 2 (rørføring til Fredericia) bliver realiseret hurtigst muligt.

Et brintrør fra Esbjerg via Vejen til Fredericia og ned til den dansk-tyske grænse (det såkaldt nedre T) vil gavne hele Danmark – ikke kun lokale virksomheder. Det vil styrke den grønne omstilling, sikre energiforsyningen og skabe nye muligheder for grøn industri.

En genvej til klimamål

Brinten kan bruges til at reducere CO2-udledninger, fx ved at erstatte fossil brint i raffinaderier med grøn brint. Derudover kan grønnere brændstoffer til transport, som lastbiler og fly hjælpe os med at nå klimamålene.

Med en brintledning kan Danmark også eksportere grøn energi til Nordeuropas tunge petrokemiske industrier og være med til at udvikle fremtidens bæredygtige brændstoffer og hverdagsprodukter.

Power to X – Fremtidens brændstof

I takt med, at verden ser på nye måder at håndtere klimaudfordringerne, er Power to X (PtX) blevet et af de mest lovende teknologiske gennembrud. Men hvad er Power to X egentlig, og hvordan fungerer det? I denne artikel dykker vi ned i teknologien bag PtX, hvordan brint spiller en central rolle, og hvorfor Power to X kan blive en gamechanger for den grønne omstilling i Sydjylland og resten af Danmark.

Hvad er Power to X?

Power to X er en teknologi, der gør det muligt at omdanne elektricitet (ofte fra vedvarende energikilder som vind og sol) til andre former for energi, brændstoffer eller kemikalier. Det betyder, at overskydende grøn energi kan lagres og bruges på en måde, der ikke er direkte afhængig af strømnettet.

Brint Power to X er en af de mest fremtrædende anvendelser af PtX-teknologien. Her bruges elektricitet til at producere grøn brint via elektrolyse – en proces, hvor vand opdeles i ilt og brint. Den grønne brint kan derefter bruges som brændstof, lagres til senere brug eller anvendes i industrien, transportsektoren eller energilagring.

Hvordan fungerer Power to X?

PtX-teknologi bygger på at omdanne elektricitet til noget, der kan bruges senere. Den mest kendte metode er elektrolyse, hvor elektricitet bruges til at adskille vand (H₂O) i brint (H₂) og ilt (O₂). Når den producerede brint er "grøn", betyder det, at processen er drevet af vedvarende energi, som ikke producerer CO₂-udledning.

Denne brint kan bruges på flere måder:

  • Grøn brint kan anvendes som brændstof i transportsektoren – fx i brintbiler eller -lastbiler.

  • Brinten kan også omdannes til syntetiske brændstoffer, som fx grønne brændstoffer til fly eller skibe.

  • Den kan lagres og bruges som en måde at balancere strømnettet, når for eksempel sol- og vindkraftproduktionen er ustabil.

Brint Power to X

En af de mest spændende aspekter ved Power to X er dets potentiale til at transformere både industrien og transportsektoren. Grøn brint kan erstatte fossile brændstoffer i processer, der er svære at elektrificere.

I stedet for at bruge fossil olie og gas kan grøn brint fra Power to X brint anvendes til produktion af alt fra stål til kemikalier og endda som drivmiddel i brintdrevne køretøjer, både på land og til vands. Dette vil være et afgørende skridt mod at reducere CO₂-udledningen i sektorer, som er svære at elektrificere direkte.

Hvad betyder Power to X for Danmark?

Power to X virksomheder har et stort vækstpotentiale i den kommende grønne omstilling. Teknologien kan give virksomheder i både den tunge industri og transportsektoren adgang til vedvarende energi i form af brint eller syntetiske brændstoffer.

For investorer betyder det, at Power to X er et område med stort potentiale for langsigtede gevinster. Grønne brændstoffer er en fremtidig nøglekomponent i det globale energimarked, og de, der investerer i teknologi og infrastruktur i dag, vil stå stærkt i fremtiden.

Power to X - En grønnere fremtid

Power to X er ikke bare en teknologi – det er en løsning på nogle af de mest presserende udfordringer i vores grønne omstilling. Grøn strøm er en nødvendig forudsætning for et klimaneutralt samfund, men vi kan ikke nøjes med strøm. Fra brintproduktion og grønne brændstoffer til industrielle anvendelser og transportsektoren vil PtX spille en afgørende rolle i at forme fremtidens energi.

For både virksomheder, investorer og lokalsamfund er det en mulighed for at skabe en bæredygtig, fremtidsorienteret energiomstilling. Det betyder mere end bare teknologiske fremskridt – det betyder nye job, forretningsmuligheder og en mere bæredygtig fremtid for os alle.

PtX- og brintklyngen i Trekantområdet

I Trekantområdet — med Everfuel og Crossbridge Energy i Fredericia i centrum — er omstillingen til grøn brint allerede konkret:

  • Everfuel indviede i 2025 HySynergy-anlægget i Fredericia: et 20 MW elektrolyseanlæg til produktion af certificeret grøn (RFNBO) brint, som er et af Europas største og forsyner brint til Crossbridge Energy’s raffinaderi i Fredericia, som ligger lige ved siden af.
  • Raffinaderiet i Fredericia producerer hele Vestdanmarks forbrug af brændstoffer – herunder hele Billund Lufthavn og Skrydstrup Airforce. Anlægget bruger store mængder brint i produktionen — og samarbejdet viser, at fossil brint kan erstattes af grøn brint i industriel skala.
  • Indvielse af HySynergy markerede samtidig Danmarks første eksport af grøn brint: en trailer fyldt med brint, som blev sendt til Tyskland, hvor den bruges til busser.

Det betyder, at Trekantområdet — med Fredericia som omdrejningspunkt — faktisk er rykket ud af planlægningsfasen og står med et aktivt, industrielt grønt brintproduktion- og samarbejde, hvor overskudsvarmen udnyttes i det lokale fjernvarmesystem og forbedrer driften og forretningsmodellen for slutproduktet. Kombinationen af eksisterende raffinaderi- og energiinfrastruktur, et nyt elektrolyseanlæg og leverancer af grøn brint til industri gør området til et konkret center for PtX og sektorkobling midten af Danmark.