Beskæftigelsen i Trekantområdet er fortsat rekordhøj
Lønmodtagerbeskæftigelsen i Trekantområdet var i 1. kvartal 2026 over 183.000 fuldtidsbeskæftigede, det er rekordhøjt for første kvartal.
Lønmodtagerbeskæftigelsen er steget markant i Trekantområdet de seneste 10 år og det seneste år er ingen undtagelse. Siden første kvartal 2025 er fuldtidsbeskæftigelsen således steget med over 2.000 årsværk. Samlet set er beskæftigelsen over perioden steget med næsten 23.000 årsværk.
I 2026 er beskæftigelsen steget mere i Trekantområdet end i andre storbyområder
I de seneste 10 år er beskæftigelsen i Trekantområdet steget med i gennemsnit 1,3% om året. Det er højere end Odense- og Aalborgområderne, men mindre end i Hovedstads- og Aarhusområdet.
I det seneste år var beskæftigelsesvæksten højere i Trekantområdet end i nogen af de andre storbyområder. Med en vækst på over 1% vokser beskæftigelsen dermed fortsat i Trekantområdet.
| Gennemsnitlig årlig vækst 2016-2026 | Vækst 2025-2026 | |
|---|---|---|
| Hovedstadsområdet | 1,8% | 0,4% |
| Odenseområdet | 1,1% | -0,1% |
| Trekantområdet | 1,3% | 1,2% |
| Aarhusområdet | 1,8% | 0,9% |
| Aalborgområdet | 1,1% | 0,1% |
Om lønmodtagerbeskæftigelse
Lønmodtagerbeskæftigelsen målt i årsværk omfatter alle job, omregnet til fuldtidsstillinger. Selvstændige er ikke medregnet. Fuldtidsbeskæftigelsen er et mål for den aktivitet, der foregår i virksomhederne. Beskæftigelsen er mindre svingende end virksomhedernes omsætning og værditilvækst, hvilket giver et bedre billede af underliggende trends. Væksten i lønmodtagerbeskæftigelsen er i disse år begrænset af det lave udbud af ledig arbejdskraft i Danmark, og det kan give anledning til, at virksomhederne i stedet vil vækste på anden vis fx gennem øget brug af teknologi.